Letošní Memoriál Michaela Špačka 2023 se uskutečnil o druhém květnovém svátku, v pondělí 8. května 2023. Závod tak navázal na svou první část, kterou byl o týden dříve tradiční prvomájový závod na Myjavě. Do Holic bohužel nedorazili někteří zranění závodníci, kteří mohli usilovat o česko-slovenský pohár. Pohár nakonec putoval do Maďarska. Jak dopadly závody v Holicích, kterým přihlíželo velké množství diváků?

V nejsilnější třídě MX Open zvítězil se ziskem 47 bodů maďarský reprezentant Bence Szvoboda (HTS Team), kterému trať sedla už od ranních tréninků. Vypořádal se i se specialitou v podobě průjezdu „joker lapem.“ Společně s ním vystoupali na pódium také druhý Šimon Jošt (Osička MX Team) a Pavol Repčák (Orion Racing Team). Oba slovenští jezdci byli blízko celkovému vítězství, ale tentokrát rozhodovaly detaily. Téměř srovnatelné výkony podávali v rozjížďkách Jakub Terešák (HT Group Racing Team) s Petrem Bartošem (Orion Racing Team). Celkové šesté místo bral Ludovic Macler (KMP Honda), sedmý skončil Michal Bárta (DB Project) a osmý Roman Mňuk (Mňuk Racing Team).

Třídu MX2 ovládl s plným počtem bodů Martin Krč (Action Racing), který nedal šanci žádnému ze svých mladších soupeřů. Nejvíce se ho snažil dotahovat Daniel Mandys (SMX Racing Team Rudník), ten se však musel spokojit s celkovým druhým místem. Společně s Mandysem vystoupal na pódium i Jiří Halama (SMX Racing Team Rudník), který svým výkonem překvapil většinu přihlížejících. Špatně si nevedl ani čtvrtý Jakub Jakl (Starling Cross), jenž zažívá povedený vstup do sezóny. Páté místo může být také překvapením, ale v Holicích ho bral Martin Ludvík (Úamk Zejax Motoklub Chrudim). Po technických problémech skončil šestý Petr Rathrouský (Orion Racing Team). Do nejlepší osmičky nakoukl ještě Jules Ammer a Ladislav Eliáš (Anette Racing Team).

Do holického superfinále nastoupilo sedmadvacet závodníků. A bylo to nášup! Nejrychlejší čas kola 2:11.770 a průměrnou rychlost 39,99 zaznamenal Daniel Mandys. Vítězství však zkušeně získal Maďar Bence Szvoboda. Druhý skončil po dobrém startu a dobré taktice Jakub Terešák. Petr Bartoš, miláček publika, zabral, jel na maximum a výsledkem bylo třetí místo v holickém superfinále. Čtvrtý skončil Ludovic Macler a pátý Šimon Jošt.

Výsledky superfinále z Myjavy a z Holic se sčítali a vítěz si odvezl tučnou prémii ve výši 2 500 € !